Što je zračna embolija?
Zračna embolija (plinska embolija) je začepljenje krvnih žila mjehurićima koji se nalaze u krvnoj struji, a obično nastaje zbog ekspanzije (širenja) zraka zadržanog u plućima dok se tlak snižava tijekom izranjanja.
Simptomi zračne embolije
Najtipičniji simptom je iznenadni gubitak svijesti sa ili bez epileptičnih grčeva. Katkada se razviju slabiji simptomi koji se kreću od smetenosti ili uzbuđenosti pa do djelomične paralize.
Prekomjerno napuhavanje pluća može također tjerati zrak iz pluća u tkiva koja okružuju srce (medijastinalni emfizem) i čak ispod kože (supkutani emfizem). Katkada prenapuhnuta pluća prsnu oslobađajući zrak u prostor između pluća i prsne stijenke (pneumotoraks). Pluća zatim splasnu (stisnu se) što dovodi do izražene zaduhe i boli u prsnom košu. Na ozljedu pluća ukazuju iskašljavanje krvi i pjena u ustima.
Hitno liječenje zračne embolije
Ronilac koji izgubi svijest tijekom izranjanja ili kratko vrijeme nakon toga vjerojatno ima zračnu emboliju i mora ga se brzo liječiti. Osobu koja ima zračnu emboliju mora se odmah vratiti u prostor s povišenim tlakom da se zračni mjehurići stisnu i otope u krvi. Pacijenta treba prebaciti u komoru što je brže moguće uz davanje kisika kroz dobro postavljenu masku za lice.