Što je dijabetičko stopalo i kako nastaje?
Dijabetičko stopalo je jedna od najtežih komplikacija šećerne bolesti, a javlja se najčešće na prstima stopala i na samom stopalu. Postoje tri osnovna mehanizma koji dovode do nastanka dijabetičkog stopala; mikroangiopatija – promjene na arteriolama i kapilarama zbog taloženja glikozamina u bazalnu membranu s posljedičnim zadebljanjem endotela i zatvaranja malih krvnih žila, a što rezultira ishemijom tkiva, polineuropatija – oštećenja živaca što rezultira smanjenjem ili gubitkom osjeta i zbog toga su moguće ozljede i makroangiopatija – promjene na velikim i srednjim arterijama u vidu taloženja lipida u intimu što rezultira stenozama i okluzijama arterija s posljedičnom ishemijom tkiva.
Karakteristike dijabetičkog ulkusa
- lokalizacija – prsti i stopalo (najčešće taban)
- dno – duboka nekroza sa superinfekcijom uz izraženu progresiju duž tetiva i drugih prostora
- sadržaj – gnojna, prljava sekrecija
- okolina – celulitis, flegmona, gangrena
Liječenje dijabetičkog stopala i gangrene
Liječenje se sastoji od konzervativnog liječenja – redovita kontrola i korekcija šećera u krvi, kirurškog liječenja – nekrektomije, toalete rane, zatvaranje rane režnjem ili slobodnim kožnim transplantatom, te lokalni tretman rane – adekvatne suportivne obloge za rane. Kao suportivna terapija može se upotrijebiti i terapija negativnim tlakom, te HBOT – Važno je napomenuti da je prije ulaska u komoru potrebno napraviti transkutanu oksimetriju – objektivno mjerenje cirkulacije u neposrednoj blizini rane kako bi ustanovili stupanj ishemije.
HBOT inducira protuoksidacijske obrambene mehanizme važne za usporavanje razvoja i ubrzano povlačenje aterosklerotskih promjena i zadebljanja stijenki krvnih žila, te potiče neoangiogenezu poboljšava cirkulaciju,ublažava bol, potiče regeneraciju živaca ima antiedematozni učinak te svim ovim nabrojenim učincima ubrzava zacijeljivanje rane.