Problemi na stopalima kod dijabetičara (dijabetičko stopalo)
Oštećenja stopala kod dijabetičara se relativno česta, smatra se da će svaki 4. dijabetičar razviti neko od oštećenja kože na stopalu iz koje se razvija rana, tzv. dijabetički ulkus.
Dijabetes oštećuje krvne žile, posebice manje krvne žile te je oštećena cirkulacija, a samim tim i doprema hranjivih tvari i kisika do stopala, pa je svako oštećenje potencijalno opasno jer rane kod dijabetičara zbog navedenih razloga teže cijele, posebice ukoliko dođe do infekcije bakterijama.
Zbog otežanog cijeljenja i nastanka infekcija, amputacije prsta dijela stopala ili cijelog stopala, a kasnije i reamputacije su česte kod dijabetičara, statistike pokazuju da će svaki drugi dijabetičar koji ima ranu imati i amputaciju dijela stopala.
Rizični faktori
Problemi sa stopalima često se javljaju kod dijabetičara koji imaju i neke dodatne bolesti ili stanja:
- Oštećenje živaca ili slab protok krvi u stopalima
- Neadekvatnu kontrolu dijabetesa (glukoze u krvi) tijekom dugih razdoblja, uključujući česte epizode hiperglikemije (previsoki šećer u krvi)
- Probleme s tjelesnom težinom (prekomjeran težina)
- Imaju dijabetes dugo vremena
- Visoki krvni tlak ili visoki kolesterol
Uzroci nastanka dijabetičkog stopala
Oštećenje živaca (neuropatija)
Dugotrajni visoki šećer u krvi može uzrokovati vrstu oštećenja živaca koja se naziva neuropatija povezana s dijabetesom. Neuropatija povezana s dijabetesom može se pojaviti u cijelom tijelu, ali najčešće u nogama i stopalima. Neuropatija se može očitovati na razne načine.
Oštećenje osjeta (senzorna polineuropatija)
Oštećenja živaca što rezultira smanjenjem ili gubitkom osjeta. Zbog ovog često vidimo pacijente koji imaju ozljedu na stopalu, a da toga nisu svjesni. Zbog tog stanja možete izgubiti osjećaj u stopalima. Ako su vam stopala utrnula, možda nećete primijetiti žulj, posjekotinu ili bol. Možda nećete ni osjetiti kamenčić u čarapi koji vam, na primjer, reže stopalo.

Oštećenja živaca koji pokreću mišiće (motorna neuropatija)
Zbog ovoga mišići stopala više ne mogu držati stopalo te se razvijaju karakterisitčne promjene na stopalu, tzv. kandžasti prsti ili Charotovo stopalo. Zbog toga što mišići ne pridržavaju kosti stopala, dolazi do izbočenja kostiju prema van, a na tom mjestu nastaju oštećenja kože.
Oštećenja autonomnog živčanog sustava
Zbog ovog oštećenja dijabetičari imaju oštećenju termoregulaciju i znojenje pa koža na stopalima postaje suha i perutava te lako puca čime se otvara put za unos bakterija i daljnji razvoj rane.
Naravno, moguće su i kombinacije ovih uzroka, koje će iskusan kliničar prepoznati već pri prvom pregledu.

Oštećenja mikrocirkulacije
Dijabetes također može utjecati na protok krvi u nogama i stopalima. Osobe s dijabetesom imaju veću vjerojatnost da će razviti perifernu arterijsku bolest (PAD). Ovo stanje uzrokuje sužavanje ili blokiranje arterija. Smanjen protok krvi (slaba cirkulacija) može otežati zacjeljivanje ulkusa stopala ili infekcije povezane s dijabetesom.
Iz svega ovoga vidljivo je koliko je razvoj i liječenje rana kod dijabetičara složeno te iziskuje ne samo teoretsko znanje nego i dugogodišnje kliničko iskustvo.
Kako se dijagnosticiraju promjene na stopalima kod dijabetičara?
Kako bismo utvrdili točno stanje te dobili adekvatne podatke, trebat ćemo sljedeće podatake:
- Da nam opišete simptome, način nastanka oštećenja, načine kontrole GUK-a
- Pitajte o svojim simptomima i koliko dobro kontrolirate glukozu u krvi.
- Napraviti pregled stopala da utvrdimo postojanje neuropatije
- Pregledati stopalo na sve znakove infekcije, kao što su crvenilo, oteklina, toplina, promjena boje ili iscjedak.
- Uputiti vas na dodatnu dijagnostiku, npr. Rtg stopala
- Utvrditi postojanje bakterija u rani, to jest uzeti bris ili mikrobiološki uzorak
- Uvrditi stanje mikrocirkulacija
Kako se liječe rane na stopalima dijabetičara?
Liječenje može uključivati:
- Čišćenje rane
- Uklanjanje ili odsijecanje mrtvog ili zaraženog tkiva (koje se naziva debridement).
- Nanošenje posebnih zavoja apsorpciju dodatne tekućine, zaštitu rane i pomoć u zacjeljivanju.
- Propisivanje privremenog gipsa ili štaka za skidanje težine s zahvaćenog stopala
- Propisivanje antibiotika za kontrolu i uklanjanje infekcije. U slučaju produljene infekcije koristimo pripravak Stimulan jednu od najnovijih metoda liječenja infekcija kod kroničnih rana. Više možete vidjeti klikom ovdje.
Kada trebam potražiti pomoć
Ako imate dijabetes, odmah obavijestite svog liječnika ako primijetite:
- Bilo kakve promjene u obliku stopala.
- Bilo kakve promjene na koži na stopalima, uključujući pojavu rane, crvenilo ili tamnu boju kože, toplinu ili neugodan miris.
- Gubitak dlake na nožnim prstima, nogama ili nogama.
- Gubitak osjećaja u nožnim prstima, stopalima ili nogama.
- Bol, trnce, peckanje ili grčenje u stopalima ili nogama.
- Debele, žuti nokti na nogama
VAŽNO!!!
Osobe s dijabetesom izložene su riziku od nastanka rana i infekcija, što može proći nezapaženo kod osoba s neuropatijom koje imaju gubitak osjeta.Ako imate dijabetes, važno je svakodnevno se brinuti za stopala i prijaviti sve probleme svom liječniku ili medicinskoj sestri. Rano liječenje može spriječiti hospitalizaciju te deformaciju ili amputaciju stopala
Česta pitanja
U liječenju se strogo pridržavamo preporuka i standarda svjetskih smjernica, te liječenje treba uključivati:
- osloboditi stopalo pritiska
- čišćenje rane
- obloge
- liječenje infekcije
- liječenje u barokomori
- PRP
- negativni tlak
U slučaju produljene infekcije koristimo lokalni nosač antibiotika, jednu od najnovijih metoda liječenja infekcija kod kroničnih rana. Više možete vidjeti klikom ovdje.
Svaka osoba s dijabetesom ima dijabetičko stopalo, bez obzira što nema razvijenu ranu. Postoji nekoliko klasifikacija po kojima zdravstveno osoblje procjenjuje stupanj oštećenja na stopalu, stopalo dijabetičara bez oštećenja ima stupanj 0, što znači praćenje i adekvatnu njegu.
Istraživanja su pokazala da svaki četvrti dijabetičar razvije ranu na stopalu, od kojih se svakom drugom zbog komplikacija napravi amputacija dijela prsta ili stopala.